Jdi na obsah Jdi na menu
 


Koňské bydlení

21. 2. 2009

Pozitivní vývoj

Na potřeby koně se dnes při chovu naštěstí bere stále větší ohled. Kůň potřebuje při ustájení kolem sebe hodně místa a možnost pohybu a také společnost ostatních koní. Sjednotit potřebu s nutností není ovšem vždycky jednoduché, zvláště když je třeba brát u úvahu trénink sportovního koně, nedostatek místa nebo když máte příliš hluboko do kapsy.

Pastviště s přístřeškem
Na pastvišti je možno držet pohromadě více koní. To s jistotou odpovídá jejich potřebám a přirozeným vlastnostem nejvíc. Pokud by si však měl kůň vybrat mezi pastvištěm, kde by měl společnost ostatních koní, ale vyla vy vez přístřešku a stáje, a mezi osamělým pastvištěm bez společnosti svých druhů s přístřeškem a stájí, určitě vy si zvolil stáj. Koně potřebují přístřešek, který je uzavřený ze tří stran, aby se mohli schovat před špatným počasím a byli v teple a suchu. V přístřešku mohou v případě potřeby najít také ochranu před silným či studeným větrem, deštěm nebo sněhem.

Co je dobré vědět
Volný chov, kdy jsou koně prakticky po celý rok na pastvišti, je ideální zejména pro poníky a malé koně. Ale nezapomeňte, že na jednoho koně je třeba minimálně půl hektaru plochy pastviny a čas od času by se měla pastvina také střídat.

Stádečko koní na pastvině

Ve stáji a na pastvině
Je váš kůň neustále na pastvišti? To není zrovna moc praktické, pokud na něm chcete pravidelně jezdit a nemáte chuť ho pokaždé před vyjížďkou celé hodiny čistit. Mnozí majitelé koní proto volí kompromis: Kůň sice tráví hodně času v boxu, ale také pravidelně vychází na pastviště. To samozřejmě vyžaduje správný dohled a ošetřování, zejména co se týče výživy koně.

Ve výběhu
Sportovnímu koni, který ze sebe vydává hodně energie, tráva na pastvišti jako krmení nestačí. Potřebuje potravu s větší energetickou hodnotou. Na pastvě se dá taky množství potravy dost těžko kontrolovat. Proto se mnozí majitelé koní rozhodují pro padok neboli výběh, což je velký oplocený prostor, v němž je více koní pohromadě. Pouze na noc se vracejí koně do volných stájí nebo do svých boxů. Tak se kůň přes den může hodně pohybovat a má společnost svých druhů a nežere ale celý den trávu. Samozřejmě, namísto trávy potřebuje ve výběhu hodně sena, aby měl dostatek balastních látek, které udržují jeho trávicí systém ve správném chodu.

Ve volné stáji
Koně, kteří jsou drženi ve volné stáji, jsou vždycky ve větší skupině pohromadě a mají k dispozici dost místa, aby se mohli po stáji volně pohybovat. To je pro zvířata samozřejmě podstatně příjemnější, než výt zavřená v úzkém boxu. Mohou tak pěstovat kontakty se svými druhy. Ideální je volná stáj, z níž mají koně volně přístup do padoku.

Pozor, nebezpečí!
Když držíte více koní pohromadě, musíte dávat pozor na několik věcí najednou. Počet koní nesmí být moc velký, jinak nebudou mít zvířata dost místa a začnou se mezi sebou kousat, kopat a prát. Když mezi ně přivedete nového koně, měli byste zvířata na sebe pomalu navykat a první vydávat pozor, aby prvotní hádka o místo ve skupině nevyústila ve skutečný boj.

Starý dobrý box
Box je uzavřená stáj pro jednoho koně o rozměrech asi 3x3 metry, v níž se kůň může volně pohybovat. Mřížemi v horní polovině boxu můře kůň pozorovat, co se kolem něho ve stáji děje. Většinou jsou boxy řazeny po obozu stranách prostřední uličky ve stájích. Pro jezdce, který svého koně denně vyvádí ven, ke box stejně jako kdysi nepraktičtější. Kůň je kdykoli k dispozici a pod dohledem, zůstává čistý a můžete snadno pozorovat, jak a kolik žere a pije. Často se o koně starají stájníci a vy sami tedy s péčí o něho a s vykydáváním hnoje nemáte žádnou práci.
Kůň držený v boxu musí mít ale společnost. V boxu se musí kůň moci pohybovat a mít možnost si také, v případě potřeby lehnout.

Shagya arab Ell Džini

Pozor!
Nezáleží na tom, jak je box velký. Nesmíte však zapomínat, že váš kůň potřebuje pohyb, místo a společnost ostatních koní. Pokud váš kůň stojí v boxu, postarejte se o to, aby mohl pravidelně také ven (do padoku nebo na pastvu) a byl přitom pohromadě se svými druhy. Navíc se musíte postarat o denní pohyb a zajistit koni přitom také rozptýlení!

Stání
Stání jsou úzké prostory pro koně ve velké stáji, které jsou od sebe navzájem odděleny pevnými nebo pohyblivými tyčemi nebo dřevěnými stěnami. Kůň stojí přivázaný hlavou ke stěně a měl by mít dostatek prostoru, aby si mohl lehnout. Dříve byla tato forma chovu velmi rozšířena, dnes se stání pro koně používají čím dál méně. Pobyt ve stání neodpovídá potřebám koně! Přechodně mohou koně stát ve stání, ale pouze tehdy, když jinak smějí trávit hodně času na pastvišti nebo jsou vůbec hodně venku v přírodě. Ať už jde ale o jakékoliv ustájení koní, musí být vždy drženi v čistotě.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Přístřešky pro koně a rozměry

(Martina, 7. 12. 2016 22:39)

Pokud jde o pastevní přístřešek pro koně, ten by měl mít rovněž v případě přístřeší pro jednoho koně alespoň 3x3m, podobně jako je uvedeno u zmínce o boxech, ideální jsou však o něco větší přístřešky - pro koně až dva 18m čtverečních. Populární pastevní přístřešky pro koně jsou například ty plachtové - http://pristreskyprokone.cz/

čemu by dal kůň přednost

(milan, 24. 2. 2013 10:49)

Mám dva koně, mají výběh, a mají volný přístup do stáje. Musím oponovat názoru, že kůň dá přednost ustájení před výběhem. Moje koně nedali přednost přebývání ve stáji. I v nevlídném počasí setrvávají venku ve výběhu.